نسخه دریافت مشاهده اخبار اقتصادی و بازرگانی

نسخه: دریافت مشاهده اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

رئیس شرکت فضایی کشور عزیزمان ایران همزمان با روز جهانی آب، گفت: در سال تازه باید نقش داده‌های ماهواره‌ای در مدیریت منابع آبی پررنگ شود و بخش شخصی و کسب وکارهای

فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

عبارات مهم : ایران

رئیس شرکت فضایی کشور عزیزمان ایران همزمان با روز جهانی آب، گفت: در سال تازه باید نقش داده های ماهواره ای در مدیریت منابع آبی پررنگ شود و بخش شخصی و کسب وکارهای نوین در این حوزه نقش آفرینی کنند.

به گزارش مهر، مرتضی براری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با بیان اینکه منابع آبی زمین یکی از منابع استراتژیک و تجدید ناپذیر جهت بقای انسان هست، گفت: در حال حاضر با بحران ها و چالش های دلواپس کننده ای همچون کمبود آب، عدم دسترسی به آب شُرب بهداشتی، کنترل منابع آب و فقدان آگاهی عمومی دست به گریبان هستیم و با توجه به رشد سریع جمعیت و توسعه صنایع، این فشار و تنش روی منابع آب زیاد خواهد شد.

فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: این عنوان آنقدر حائز اهمیت است که امروز با عنوان «روز جهانی آب» نامگذاری شده است است و در ماه گذشته بیش از صد نفر از کارشناسان، تصمیم گیران، سهام داران و محققان از سراسر دنیا جهت شرکت در کنفرانسی با عنوان استفاده از فناوری فضایی جهت مدیریت منابع آبی، در شهر اسلام آباد پاکستان حضور یافتند.

براری افزود: امروزه متخصصان به کمک سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور، می توانند مدیریت منابع آبی را یاری کنند، بطوریکه با استفاده از داده های ماهواره ای، ضمن اوج بردن سرعت و سهولت مطالعات، می توان به بهسازی برنامه ریزی ها در منابع آبی نیز پرداخت.

رئیس شرکت فضایی کشور عزیزمان ایران همزمان با روز جهانی آب، گفت: در سال تازه باید نقش داده‌های ماهواره‌ای در مدیریت منابع آبی پررنگ شود و بخش شخصی و کسب وکارهای

رئیس شرکت فضایی کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: فناوری سنجش از دور می تواند در پایش کمی و کیفی منابع آب کاربرد داشته باشد و اطلاعاتی کاربردی در مورد متغیرات کلیدی مرتبط با آب همچون پایش منابع بارشی، رسوبات، آینده نگری سیل ، پایش و آینده نگری خشکسالی ها، بررسی تغییرات میزان آب دریاچه ها و سدها، میزان تبخیر و تلفات آب، تخمین میزان برداشت آب به وسیله کشاورزان در حوزه های آبریز و اصلاح مدیریت آبیاری در اراضی کشاورزی و … را با توجه به بازه های زمانی و مکانی متفاوت فراهم کند.

به گفته وی، رویکرد فضاپایه ارزیابی و مدیریت منابع آبی، خصوصا در کشورها و مناطقی از دنیا که با کمبود منابع آبی مواجه هستند یا شبکه آبرسانی مناسبی ندارند، بسیار مهم است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

معاون وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: کشور کشور عزیزمان ایران با وجود داشتن رودخانه ها، دریاچه ها و تالاب های زیاد و نیز بارش های متنوع در طول فصول متفاوت سال، جزء ۲۴ کشور دارای تنش و بحران آبی است و کشوری با اقلیم عمدتا گرم و خشک است.

فناوری فضایی به مدیریت منابع آبی کمک می کند

وی افزود: با توجه به پرسشها مطرح شده است نیاز به پایش و مدیریت منابع آبی در طول فصول متفاوت و بررسی روند کم کردن منابع آبی در کشور بسیار مورد نیاز است و با توجه به وسعت کشور ایران، فناوری فضایی و بالاخص سنجش از دور، کمک قابل توجهی در مدیریت منابع آبی کشور خواهد بود. براین اساس امید است در سال تازه نقش داده های ماهواره ای در مدیریت منابع آبی پر رنگ شود و بخش شخصی و کسب و کارهای نوین در این حوزه نقش آفرینی کنند.

واژه های کلیدی: ایران | منابع | فناوری | فناوری | مدیریت | ماهواره | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs